„Siódme Niebo” dla Dominika czyli OSOBNO MOŻEMY WIELE, ALE RAZEM MOŻEMY WSZYSTKO!

Beznazwy-112 lipca 2015 r., na terenie Parafii p.w. Zwiastowania N.M.P. w Jasionnie  odbył się uroczysty Rodzinny Piknik Integracyjny pn. „Siódme Niebo” połączony z akcją charytatywną dla niepełnosprawnego chłopca – Dominika Grzegorzewskiego. Inicjatywa ta miała na celu zorganizowanie wspólnej zabawy na łonie natury, ale przede wszystkim zintegrowanie społeczności lokalnej oraz szerzenie idei integracji z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością. Organizatorzy zaprosili dzieci, młodzież i dorosłych, całe rodziny do wspólnej zabawy. Było można spróbować swoich m. in. w przeciąganiu liny czy biegu w workach Odbył się również mecz piłki nożnej pomiędzy Wolontariuszami działającymi w Centrum Wolontariatu „Razem ponad Niebo” a Pilicą Białobrzegi.

Można było także skorzystać z dodatkowych atrakcji - dmuchanego zamku i zjeżdżalni oraz malowania twarzy, włosów czy paznokci. Na trwającą do późnego popołudnia imprezę złożyły się różnorodne konkursy, gry, zabawy i występy przygotowane przez organizatorów oraz przez zaproszonych gości. W ramach wspólnej integracji, przeprowadzona została akcja zbierania pieniędzy na leczenie naszego niepełnosprawnego wolontariusza – Dominika Grzegorzewskiego.

 Na Piknik przybywały całe rodziny w towarzystwie dzieci, aby ciekawie spędzić niedzielne popołudnie. A atrakcji nie zabrakło. Centrum wydarzeń stanowiła scena, na której bez przerwy przez kilka godzin trwał program artystyczny przygotowany zarówno przez profesjonalnych artystów, jak i amatorów. Spotkanie na otworzył Prezes Stowarzyszenia Ks. Sławomir Matyga oraz Wicestarosta Białobrzeski Ireneusz Gumowski.  Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji! Organizatorzy, a było ich wielu, bo każdy chciał pomóc Dominikowi zadbali o rozrywkę, niespodzianki i smakołyki. Na gości pikniku przy Kościele w Jasionnie czekały kiełbaski i ciasta, chleb ze smalcem, były wyroby artystyczne uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, na scenie odbywały się prezentacje artystyczne i losowanie nagród. Można było z bliska zobaczyć i wejść do wozu strażackiego, policyjnego, śmieciarki czy do zabytkowych samochodów oraz szybkich motocykli.   Ze wszystkich atrakcji można było korzystać bez ograniczeń i za darmo. Zbierane były tylko do puszek dobrowolne datki na rehabilitację Dominika, który sam był kiedyś wolontariuszem i pomagał innym. Gwiazdą pikniku był Andrzej Rosiewicz.

Dominik Grzegorzewski, to 18-letni chłopiec, jest mieszkańcem wsi Stawiszyn. Przed wypadkiem był chłopcem pogodnym, wesołym, energicznym i zawsze uśmiechniętym. Miał swoje plany i marzenia, które zostały przerwane przez nieszczęśliwy wypadek, któremu uległ w czasie wakacji w 2011 roku. Dominik został porażony przez prąd. Wymaga specjalistycznej kompleksowej, długotrwałej i bardzo kosztownej rehabilitacji. Potrzebuje opieki i leczenia przez 24h/dobę – koszty rehabilitacji wielokrotnie przekraczają możliwości rodziców, dlatego chcemy pomóc naszemu koledze. Dominik, do wypadku był osobą bardzo energiczną, bardzo zaangażowaną w pomoc innym, nigdy nie odmówił nikomu pomocy, zawsze otwarty i chętny do działania na rzecz drugiego człowieka – teraz On potrzebuje naszej pomocy – mówią organizatorzy i uczestnicy Pikniku.

Całkowity dochód z pikniku w kwocie 6818 zł  został przeznaczony na pomoc dla Dominika Grzegorzewskiego. Jak poinformował Proboszcz Parafii i Prezes Stowarzyszenia w Jasionnie ks. Sławomir Matyga – „Piknik organizowany był już po raz 5. Co roku przyświeca mu inny szczytny cel. W tym roku postanowiliśmy pomóc Dominikowi”. Nie zabrakło też najbliższej rodziny Dominika – rodziców, którzy opowiadali, że chłopiec przez półtora roku musiał przebywać w różnych szpitalach, cały czas konieczna jest systematyczna i intensywna rehabilitacja. A ta niestety jest kosztowna. Każdego dnia Dominik jest pod opieką logopedy, rehabilitanta i masażysty. Dominik korzysta też z turnusów rehabilitacyjnych, a to koszt ok. 5 tysięcy złotych. Rehabilitacja jest konieczna, podkreślał tata Dominika - żeby nie doszło do przykurczów mięśni. „Ta praca przynosi efekty” - cieszyła się mama Dominika i podkreślała, że niedawno chłopiec znowu się uśmiechnął.

Dominik jest naszym kolegą i wolontariuszem, zawsze mogliśmy na niego liczyć – mówią wolontariusze z Centrum Wolontariatu Strefy Młodych „Razem ponad Niebo”. Dziś chcemy pokazać, że nic się nie zmieniło mimo jego wypadku, nadal tworzymy jedna grupę. To nasi wolontariusze którzy działają w Centrum Wolontariatu przy Katolickim Stowarzyszeniu "Serca dla Serc" bardzo pomogli przy organizacji tego Pikniku. Jest to młodzież w większości z naszej parafii. Oni są filarem, jeśli chodzi o działalność charytatywną, aktywnie działają też na rzecz parafii, lokalnej społeczności – mam cudowną młodzież  - mówił ks. Sławomir Matyga. Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, artystom, wystawcom, darczyńcom, którzy wzięli udział w Pikniku Integracyjnym za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za okazane wsparcie finansowe, jak też duchowe!

 

Organizatorami pikniku integracyjnego byli: Parafia Zwiastowania NMP w Jasionnie, Katolickie Stowarzyszenie „Serca dla Serc”, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Centrum Wolontariatu- Strefa Młodych „Razem ponad Niebo”.

 

Przy współpracy:
Starostwa Powiatowego w Białobrzegach,
Urzędu Miasta i Gminy w Białobrzegach,
Caritas Diecezji Radomskiej,
Studio Reklamy i Promocji TiBU.PL
Tonsmeier Wschód Sp. z o.o.
„Koalicji dla Młodych” – Lokalny Fundusz Ziemi Białobrzeskiej
YouthBank Białobrzegi

 

Patroni Medialni:
Echo Dnia
Portal Diecezji Radomskiej
Radio Plus Radom,
Radomski Gość Niedzielny
Telewizja Dami

 

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, przy współpracy Starostwa Powiatowego w Białobrzegach. Więcej wiadomości znaleźć można na stronie: www.facebook.com/razemponadniebo